آموزش کاهش لگ بازی های کامپیوتری و آنلاین

0
1424
کاهش لگ در بازی

به طور کلی لگ در بازی مشکلات زیادی را  برای شما به وجود خواهد آورد. اما ما برای شما نکاتی را آماده کردیم که می تواند به کاهش لگ در بازی های کامپیوتری به شما کمک کند.

اگر برای سرگرمی در مسابقات آنلاین بازی ها شرکت کرده باشید، قطعا به مشکل لگ برخورد کردید یکی از بزرگترین معضلات هنگام بازی لگ می باشد. تصور کنید درست سر وقت دکمه ای را در بازی  فشار داده اید اما لگ یا تاخیر باعث شده حرکت شما در بازی با تاخیر اجرا شود، در نتیجه شلیک و شوت هم با تاخیر اجرا خواهد شد که باعث می شود شما به چوخ! بروید و از رقبای خود عقب بیفتید. گاهی اوقات افت FPS در بازی هم دلیل به وجود آمدن مشکل لگ می شود.

در این مقاله، دلیل اصلی بالا رفتن لگ و روش های حل مشکل لگ در بازی ها ویندوز را برای شما مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1. بررسی مشخصات کامپیوتر

اگر اولین بار است که با سیستم خودتان بازی را اجرا می کنید و با لگ در بازی مواجه می شوید، احتمال دارد که سیستم شما توانایی اجرا کردن آن بازی را ندارد و شما باید مشخصات سیستم خود را بررسی کنید که آیا با مقدار مورد نیاز که توسط سازنده بازی ارائه شده مطابقت دارد یا نه.

برای رفع مشکل لگ در بازی های کامپیوتری به تنظیمات بازی رفته و رزولوشن و جزئیات گرافیکی را در بازی کم تر کنید تا بازی بدون لگ اجرا شود.

بررسی مشخصات سیستم

2. رفع لگ بازی کامپیوتری با آپدیت درایور گرافیک

بهتر است بدانید درایور گرافیک عامل اصلی کنترل گرافیم در سیستم شما می باشد. از این رو درایور قدیمی گرافیک بر اجرای بازی تاثیر منفی خواهد داشت. به عنوان مثال وقتی از یک بازی جدید رونمایی می شود درایور گرافیک ها هم نسبت به بازی های جدید ارتقا پیدا می کنند. شما هم می توانید با استفاده از سیستم آپدیت ویندوز اقدام به آپدیت درایور گرافیک کنید و همچنین با مراجعه به وب سایت سازنده گرافیک می توانید درایور جدید و به روز را دانلود کنید که تاثیر بسیاری در کاهش لگ در بازی های ویندوز دارد.

به روزرسانی درایور گرافیک برای رفع لگ

3. غیر فعال کردن گرافیک آنبورد (Onboard)

گاهی اوقات شما دارای یک سیستم حرفه ای و قوی هستید اما هنوز بازی یا لگ اجرا می شود اگر کامپیوتر شما دارای یک گرافیک آنبورد باشد ممکن است هنگام اجرای بازی به صورت اتوماتیک روی گرافیک آنبورد اجرا شود.

نحوه خاموش کردن کارت گرافیک آنبورد نسبت به برندهای تولیدکننده‌ متفاوت است، بنابراین نمی‌توانیم شما را در این فرآیند دقیا راهنمایی کنیم. شما باید وب سایت سازنده را برای اطلاعات به روز و دقیق در مورد نحوه غیرفعال کردن GPU آنبورد بررسی کنید که معمولا مشکل لگ در بازی ها ویندوز را رفع خواهد کرد.

نکته: این مشکل معمولا برای لپ تاپ ها رخ خواهد داد.

غیر فعال کردن گرافیک آنبورد

4. اجرای نسخه صحیح بازی

معمولا پس از نصب بازی ها شما دو نسخه اجرایی از ان را مشاهده خواهید کرد یکی نسخه 32 بیتی و نسخه 64 بیتی می باشد، هر کدام این فایل های اجرایی در ویندوز مخصوص و متناسب سخت افزار ها و درایور های شما می باشد که قطعا یکی از ان ها بر روی سیستم شما بهتر کار خواهد کرد.

اگر دقیقا نمی دانید کدام نسخه برای سیستم شما مناسب تر می باشد هر دو را تست و اجرا کنید این موضوع تا بخشی به رفع لگ در بازی کامپیوتر کمک خواهد.

5. جستجو و حذف ویروس و بد افزارها

اگر ویروس یا بد افزاری در کامپیوتر شما موجود باشد، امکان دارد منابع زیادی از سیستم شما را درگیر کند و باعث وقوع انواع مشکلات شود. اگر حس کردید سیستم شما دچار مشکل شده است باید با استفاده از ابزار های آنتی ویروس و بخش امنیت ویندوز برای جستجو و حذف ویروس و بد افزار ها اقدام کنید این روش کمک بزرگی به کاهش لگ در بازی های ویندوز خواهد کرد.

6. تنظیم Power Options در ویندوز

اگر برای بازی کردن از لپ تاپ استفاده می کنید برای بهترین عملکرد باید از حالت High Performance استفاده کنید جتی اگر لپ تاپ شما به برق متصل باشد، لپ تاپ شما بسته به نوع هر تنظیم Power عملکرد متفاوتی خواهد داشت.

7. ارتقای سخت افزار و قطعات کامپیوتر

اگر سیستم خود را خیلی وقت پیش خریداری کردید، امکان دارد برای اجرای بازی های جدید نیازمند سخت افزار جدید تر و قوی تر می باشد. بسته به بودجه خودتان برای رفع لگ در بازی رایانه ای می توانید RAM های جدید را اضافه کنید، کارت گرافیک را ارتقا دهید و یا حتی CPU خود را تعویض کنید.

اضافه کردن RAM خیلی کار پیچیده ای نیست اما برای تعویض CPU نیاز به بررسی قابلیت پشتیبانی Motherboard شما وجود دارد که کار را کمی پیچیده خواهد کرد

8. اورکلاک کردن سخت افزار کامپیوتر

اگر تمام روش هایی که گفتیم را برای رفع مشکل مشکل لگ در بازی ها ویندوز انجام دادید و بودجه کافی برای ارتقا قطعات سیستم خود را ندارید و واقعا می خواهید بازی های جدید را بازی کنید باید اقدام به اورکلاک کردن سخت افزار های خود از جمله cpu و کارت گرافیک کنید فقط به خاطر داشته باشید اگر قصد اورکلاک کردن قطعات را دارید باید به فکر یک سیستم خنک کننده خوب هم باشید.

9. بررسی اینترنت برای کاهش لگ بازی

اگر بازی در حالت آفلاین بدون لگ اجرا شود این جا مشخص است مقصر اصلی اینترنت شماست . در اولین مرحله با تست ایترنت شروع می کنیم معمولا برای بازی های آنلاین در ایران سرعتی حدود 1 تا 5 مگابایت در ثانیه نیاز دارید تا بازی شما بدون مشکل اجرا شود.

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید پهنای باند شماست، اگر پهنای باند خود را با دیگران به اشتراک بگذارید و آن ها مشغول آهنگ گوش دادن یا مشاهده ویدیو در اینترنت و دانلود باشند، روی پینگ یا لگ شما تاثیر مستقیم دارند. می توانید این موضوع را امتحان کنید شب وقتی همه خواب هستند بازی را اجرا کنید و شروع به بازی کنید، ولی خب این راه حل مناسبی نیست چون که سیستم خواب شما را به هم خواهد ریخت.

بررسی اینترنت برای کاهش لگ بازی

درباره اینترنت خود نگران نباشید چون که چند راه حل برای رفع مشکل اینترنت وجود دارد.

بستن نرم افزار های اضافی

قبل از اجرای بازی ، برنامه هایی که از پهنای باند شما استفاده می کنند را ببندید، از جمله نرم افزارهای تماس ویدیویی ، شبکه های اجتماعی و پخش موسیقی مقدار زیادی از پهنای باند شما را استفاده می کنند.

بستن نرم افزار های اضافی

استفاده از کابل شبکه یا اترنت

اگر سیگنال Wi-Fi برای رسیدن به کامپیوتر یا کنسول شما از موانع زیادی عبور کند در نتیجه شما شاهد لگ در بازی آنلاین خواهید بود، راح حل های موقتی برایا ین موضوع وجود دارد از جمله نزدیک شدن به مودم وای فای یا خاموش کردن وسایل خانه که در سیگنال وای فای تداخل ایجاد می کنند.

اما جا به جا کردن کامپیوتر یا کنسول و قطع کردن مایکرویو خیلی راه حل مناسبی نیست.

در عوض می توانید کامپیوتر یا کنسول خودتان را با کابل شبکه یا اترنت به مودم یا روتر وصل کنید. این کابل ها قیمت خیلی زیادی ندارند و اتصال پایدار تر و سرعت ثابتی را ارائه می دهند که به کاهش لگ در بازی بسیار کمک می کند. هنگام خرید کابل توجه داشته باشید که از انداره ای که محاسبه کرده اید مقداری بیشتر خرید کنید تا کوتاه نشود.

استفاده از کابل شبکه یا اترنت

ریست یا راه اندازی مودم و روتر

شما معمولا در برخی مواقع سیستم یا گوشی خودتان را ریست میکنید تا عملکر بهتری داشته باشید اما چرا با مودم خودتان این کار را انجام نمی دهید؟ با ریست مودم یا روتر به حافظه کش یا کوتاه مدت مودم پاک می شود در نتیجه مودم یک اتصال بهتر پیدا می کند.

اما اگر میخواهید بدانید که هر چند وقت یکبار نیاز به ریست مودم می باشد باید بگیم بستگی به نوع مودم شما دارد مودم های جدید ماهی یکبار نیاز به ریست دارند اما مودم های قدیمی هرروز باید ریست شوند برای یک اتصال بهتر و پایدارتر این روش تا حدودی به رفع لگ در بازی ویندوزی شما کمک می کند.

آپدیت مودم یا روتر

اگر  مودم و روتر شما خیلی قدیمی است و اکثر اوقات با مشکل مواجه می شود، امکان دارد زمان آپدیت مودم فرا رسیده باشد. هنگام خرید مودم و روتر جدید، مودمی را پیدا کنید که ترافیک اینترنت کنسول شما را در اولویت قرار دهد، تا “سرعت اینترنت و پینگ” بهتری داشته باشید.

نتیجه گیری

همانطور که برای شما توضیح دادیم روش های زیادی وجود دارند که می توانید برای کاهش لگ بازی کامپیوتر امتحان کنید. در نهایت، افزایش سرعت اینترنت یا ارتقا سخت افزار سیستم تان بیشترین تاثیر در حل مشکل لگ در بازی ها ویندوز دارد. اما راه حل های دیگری نیز وجود دارند که می توانید امتحان کنید..

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید